TicketServices.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 11ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΓΩΝ

10 - 16 Μαΐου 2022

 

Tuesday | Τρίτη 10/5

16.45 Opening | Έναρξη

17.15 The Enigma of Keros | Το αίνιγμα της Κέρου
(Greece | Ελλάδα, 2020, 87')

19.00 NΕANDERTAL: The mystery of the Bruniquel Cave | ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: Το μυστήριο του σπηλαίου Μπρουνικέλ (France | Γαλλία, 2019, 52')

20.00 Francisco Albo. Greek Seamen in the First Voyage Around the World |
Φρανθίσκο ’λμπο: Έλληνες ναυτικοί στον Πρώτο Περίπλου του Κόσμου
(Spain, Greece | Ισπανία, Ελλάδα, 2021, 38')

21.00 Music Event | Μουσική εκδήλωση

 

Wednesday | Tετάρτη 11/5

16.30 The inner mountain | Το εσωτερικό βουνό
(Italy | Ιταλία, 2020, 40')

17.10 Alone among the rocks | Μόνος ανάμεσα στους βράχους
(Iran | Ιράν, 2020, 21')

17.30 Bloody skin | Ματωμένο δέρμα
(Iran | Ιράν, 2021, 18')

18.00 Olkas II | Ολκάς 2
(Greece | Ελλάδα, 2015, 59')

19.10 The plunder of our memory | Η λεηλασία της μνήμης μας
(Cyprus | Κύπρος, 2021, 10')

19.20 Pentadaktylos... so close yet so far | Πενταδάκτυλος... Tόσο κοντά μα τόσο μακριά
(Cyprus | Κύπρος, 2017, 70')

20.45 Theophilos Gallery: Conservation to the core | Αίθουσα Θεόφιλου: Ολική επαναφορά (Greece | Ελλάδα, 2021, 22')

21.10 Homo Sapiens: New Origins | Ηοmo Sapiens: Νέοι Ορίζοντες
(France | Γαλλία, 2020, 90')

 

Τhursday | Πέμπτη 12/5

16.30 Slate | Σχιστόλιθος
(Myanmar | Μιανμάρ, 2016, 17')

16.50 Mother Rain | Μάνα-Βροχή
(Peru | Περού, 2020, 18')

17.15 Narbo Martius, Rome's daughter | Narbo Martius, η κόρη της Ρώμης
(France | Γαλλία, 2020, 52')

18.15 Munich's most beautiful museum- History and restoration of the Glyptothek |
Το ωραιότερο μουσείο του Μονάχου - Η ιστορία και η ανακαίνιση της Γλυπτοθήκης (Germany | Γερμανία, 2021, 77')

19.40 The last of the nomads | Οι τελευταίοι των νομάδων
(Greece| Ελλάδα, 2020, 18')

20.00 Fresh milk | Φρέσκο γάλα (Turkey | Τουρκία, 2020, 3')

20.10 Ore Remembrance | Μετάλλου Μνήμη
(Greece | Ελλάδα, 2020, 54')

21.15 KΕ·ΗΑ·'JAS - Man of the Land | KΕ·ΗΑ·'JAS - O άνθρωπος της γης
(Greece | Ελλάδα, 2021, 62')

 

Friday | Παρασκευή 13/5

16.30 The Eternal Springtime | H Αιώνια ’νοιξη
(Spain | Ισπανία, 2021, 26')

17.00 Tribe Mark | Το σημάδι της φυλής
(Senegal | Σενεγάλη, 2019, 8')

17.10 Mixi (India | Ινδία, 2020, 7')

17.20 The dome of the sky | Ο θόλος του ουρανού
(Ιran | Ιράν, 2020, 8')

17.30 The Radkan Tower | O Πύργος Ραντακάν
(Iran | Ιράν, 2019, 30')

18.10 Return | Επιστροφή (Turkey | Τουρκία, 2019, 18')

18.30 Stateless | Χωρίς πατρίδα (Turkey | Τουρκία, 2021, 14')

18.45 Antintalo | Αντίνταλο (Greece | Ελλάδα, 2021, 4')

18.50 Hellenic Places: Hermoupolis | Τόποι του Ελληνισμού: Ερμούπολη
(Greece | Ελλάδα, 2021, 17')

19.20 Thus speaks Tarām-Kūbi. Assyrian Correspondance | Έτσι μιλάει η Tarām-Kūbi.
H αλληλογραφία των Ασσυρίων (France | Γαλλία, 2020, 46')

20.15 Marat, Robespierre, sick men of the revolution | Μαρά και Ροβεσπιέρος: οι ασθενείς της επανάστασης (France | Γαλλία, 2021, 53')

21.15 1001 faces of Palmyra | Τα ξεχασμένα πρόσωπα της Παλμύρας
(France | Γαλλία, 2020, 90')

 

Saturday | Σάββατο 14/5

morning | πρωί

10.00 Recognition | Παραδοχή
(United Arab Emirates | Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, 2020, 20')

10.20 Water is life | Το νερό είναι ζωή (Turkey | Τουρκία, 2020, 5')

11.25 Miss Ronaldo | Δεσποινίς Ρονάλντο (Iran | Ιράν, 2020, 4')

10.40 Kythnos Ancestral Memories. Traditional practices throughout history | Κύθνος, Μνήμες Προγόνων. Παραδοσιακές πρακτικές στο διάβα του χρόνου
(Greece | Ελλάδα, 2019, 56')

11.40 Beloved | Πολυαγαπημένη (Iran | Iράν, 2019, 54')

12.45 The moving statues of Alexandria | Τα αγάλματα της Αλεξάνδρειας συνεχώς ταξιδεύουν (France | Γαλλία, 2016, 35')

13.30 Origins (Greece | Eλλάδα, 2018, 11')

13.40 Abandoned Country: The case of Fikardou | Εγκαταλελειμμένη Ύπαιθρος: H περίπτωση του Φικάρδου (Cyprus | Κύπρος, 2021, 10')

13.50 On the traces of weaving | Στα χνάρια της ύφανσης (Greece | Ελλάδα, 2020, 4')

14.00 Roots | Ρίζες (Greece | Ελλάδα, 2018, 27')

14.30 Tz'üntz'ü (Mexico | Μεξικό, 2020, 33')

afternoon | απόγευμα

17.00 Iphigenia: Book of Change | Ιφιγένεια: το βιβλίο της αλλαγής (USA | ΗΠΑ, 2017, 50')

Presentation | Παρουσίαση

18.00 NOUS: Peristera's ancient shipwreck
Speaker: Vassilis Mentoyiannis |

«Έχοντας το NOUS μας στο κλασικό ναυάγιο της Περιστέρας»
Ομιλητής: Βασίλης Μεντόγιαννης

18.30 The Lions of Lissa | Τα λιοντάρια της Λίσσα (Italy | Ιταλία, 2019, 76')

19.55 The mysteries of Cosquer cave | Σπήλαιο Κοσκέρ: ένα αριστούργημα με διορία χρόνου (France | Γαλλία, 2022, 55')

21.00 PORTOLAGO - Ghosts in the Aegean | PORTOLAGO - Φαντάσματα στο Αιγαίο (Greece | Ελλάδα, 2017, 60')

22.10 Lost in the woods | Μόνος στο δάσος
(Greece | Ελλάδα, 2020, 50')

 

Sunday | Κυριακή 15/5

morning | πρωί

10.00 Ladies and Princes of Prehistory | Κυρίες και Πρίγκιπες της Προϊστορίας
(France | Γαλλία, 2021, 52')

11.00 The retrieval of the lost | H ανάκτηση του χαμένου (Greece | Eλλάδα, 2021, 33')

11.40 The Storyless Land | Τόπος χωρίς ιστορία (Iran | Ιράν, 2021, 35')

12.20 The dream of eternal life | Το όνειρο της αιώνιας ζωής (Spain | Ισπανία, 2020, 53')

13.30 The trace of time | Το ίχνος του χρόνου (Greece | Ελλάδα, 2020, 97')

afternoon | απόγευμα

17.00 The dune people | Oι άνθρωποι των αμμόλοφων (France | Γαλλία, 2018, 57')

18.10 The Islamic Baydha Project | To πρόγραμμα Ισλαμική Μπέιντα
(Italy | Ιταλία, 2021, 21')

18.40 The Lord of Snow | Ο άρχοντας του χιονιού (Italy | Ιταλία, 2016, 52')

19.45 Persepolis - Chicago | Περσέπολις - Σικάγο (Iran | Ιράν, 2020, 40')

20.30 The impossible narration: Memory and photography of the Kalavryta Slaughter |
Η αδύνατη αφήγηση. Μνήμη και φωτογραφία της σφαγής των Καλαβρύτων (Greece | Ελλάδα, 2021, 25')

21.00 Songs to the dead children in Auschwitz | Τραγούδια για τα νεκρά παιδιά του ’ουσβιτς (Spain | Ισπανία, 2021, 13')

Special Screening | Ειδική προβολή

Tribute to COSTA GAVRAS |Αφιέρωμα στον ΚΩΣΤΑ ΓΑΒΡΑ

21.30 ΑΜΕΝ. | ΑΜΗΝ.
(France - Germany - Romania | Γαλλία - Γερμανία - Ρουμανία, 2002, 132')

Monday | Δευτέρα 16/5

OLYMPIA, Municipal Music Theatre "Maria Callas" | ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»

19.30 11th AGON Festival International Jury Awards Ceremony | 11η Τελετή Απονομής Βραβείων Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Φεστιβάλ ΑΓΩΝ

Music Event: Maria Farantouri in the Constellation of Andromeda sings Mikis Theodorakis | Μουσική εκδήλωση: Η Μαρία Φαραντούρη στον Αστερισμό της Ανδρομέδας ερμηνεύει Μίκη Θεοδωράκη

 

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Μας επιτρέπετε να αποθηκεύουμε στον φυλλομετρητή σας τα λεγόμενα cookies; Με αυτόν τον τρόπο θα καταγράφονται από εμάς και τρίτες συνεργαζόμενες εταιρείες (Google, Facebook κτλ) στοιχεία επισκεψιμότητας για στατιστικούς αλλά και διαφημιστικούς λόγους. Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για την χρήση cookies από την ιστοσελίδα μας εδώ.
Ναι, επιτρέπω Όχι, δεν επιτρέπω
Πληροφορίες σχετικά με τις καιρικές συνθήκες
κάντε κλικ εδώ