ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο

NATIONAL THEATRE - KOTOPOULI STAGE (REX)

EVENT DETAILS

National Theatre
REX THEATRE- KOTOPOULI STAGE
48 Panepistimiou str


TICKET PRICES
Wednesday & Thursday
15€ (General admission)
5€ (Second Balcony)

Friday
13€ (General admission)
5€ (Second Balcony)

Saturday & Sunday
Distinguished: 22€
A Zone: 17€
B Zone: 15€ (first balcony)
C Zone: 5€ (second balcony)

Students, Seniors
Wednesday/Thursday: 10€
Friday: 13€
Saturday/Sunday: 13€
(not at the Distinguished zone)

Families with 4 children+
10 € all days
(not at the Distinguished zone)

Unemployed
6€
- Only for Wednesday/Thursday
- Only at the theater box office

For purchasing or collecting a reduced price ticket an ID is required

ADVANCE SALES
- NATIONAL THEATRE BOX OFFICE

- TICKET SERVICES
call center: 210 7234567
online: www.ticketservices.gr
With a service fee of 7.5%

Box office: 39 Panepistimiou Str, Athens

- PUBLIC STORES

COLLECTING TICKETS
Tickets purchased online can be collected at anytime at the National Theatre's box offices.

E-TICKET
If you have a printer, you may download your tickets as a PDF file and print them.

Each Friday, Saturday and Sunday there will be surtitles in English

  • Thursday 22 February 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 23 February 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 24 February 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 25 February 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 28 February 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 01 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 02 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 03 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 04 March 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 07 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 08 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 09 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 10 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 11 March 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 14 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 15 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 16 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 17 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 18 March 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 21 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 22 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 23 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 24 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 25 March 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 28 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 29 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 30 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 31 March 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 01 April 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 11 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 12 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 13 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 14 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 15 April 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 18 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 19 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 20 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 21 April 2018, 20:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 22 April 2018, 19:00 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ, του Ευγένιου Ιονέσκο SELECT TICKETSAvailability:    
EVENT INFORMATION

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ

του Ευγένιου Ιονέσκο

 

Έναρξη: 22 Φεβρουαρίου 2018

Λήξη: 22 Απριλίου 2018

 

Μια τολμηρή σκηνική σύλληψη, μια μουσική παράσταση για τον άνθρωπο μπροστά στο παράλογο από τον έμπειρο σκηνοθέτη Γιάννη Κακλέα.

Μια ξαφνική και άγνωστη επιδημία αποδεκατίζει την πόλη. Οι άνθρωποι πεθαίνουν απροειδοποίητα, χωρίς κανείς να γνωρίζει το γιατί. Το κράτος και η επιστήμη, ανίσχυρα μπροστά στην πάνδημη λαίλαπα του θανάτου, αδυνατούν να αντιμετωπίσουν το κακό.

Κι ενώ μπροστά στην απειλή του θανάτου τα προσχήματα και τα κοινωνικά προσωπεία πέφτουν, οι άνθρωποι συνεχίζουν να θεωρητικολογούν προσπαθώντας να ερμηνεύσουν τα αίτια της επιδημίας. Όμως κάθε θεωρία και δράση αποδεικνύονται μάταιες. Ο θάνατος είναι μια πραγματικότητα που ούτε κατανοείται, ούτε πολιτικοποιείται, ούτε αποφεύγεται. Είναι το ίδιο το παράλογο που στοιχειώνει την ανθρώπινη συνθήκη, και που κανένα πολιτικό σύστημα και καμιά θεωρία δεν μπορεί να μας γλιτώσει απΆ αυτό.

 

Μετάφραση – Διασκευή: Γεράσιμος Ευαγγελάτος

Σκηνοθεσία: Γιάννης Κακλέας

Σκηνογραφία: Γιάννης Κακλέας – Σάκης Μπιρμπίλης

Κοστούμια: Ελένη Μανωλοπούλου

Φωτισμοί: Σάκης Μπιρμπίλης

Μουσική: Σταύρος Γασπαράτος

Χορογραφία: Αγγελική Τρομπούκη

Βοηθός σκηνοθέτη: Νουρμάλα Ήστυ

Video: Στάθης Αθανασίου

 

Διανομή

Στεφανία Γουλιώτη, Μαρία Διακοπαναγιώτου, Στέλιος Ιακωβίδης, Ιερώνυμος Καλετσάνος, Λαέρτης Μαλκότσης, Λεωνή  Ξεροβάσιλα, Αγορίτσα Οικονόμου, Γιώργος Παπαγεωργίου, Νικόλας Παπαγιάννης, Πασχάλης Παπαδάκης, Πάνος Παπαδόπουλος, Ευδοκία Ρουμελιώτη, Γιώργος Στάμος, Αναστασία Στυλιανίδη, Αρετή Τίλη, Έλενα Τοπαλίδου, Γιωργής Τσουρής, Αλέξιος Φουσέκης, Βικτωρία Φώτα