9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΩΝ - ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ | ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ ΙΙ

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Όλες οι παραστάσεις
ΕΚΔΟΤΗΡΙΑ ΜΜΘ

>Στο Μέγαρο Μουσικής:
25ης Μαρτίου & Παραλία.
Ώρες λειτουργίας:
Δευτέρα-Σάββατο: 10:00πμ-6:00μμ
Τηλέφωνο: 2310 895938-9.
Τις ημέρες που πραγματοποιούνται παραστάσεις στο κτίριο Μ2 μπορείτε να καλείτε και στο: 2310896000.
Εφόσον υπάρχει παράσταση Κυριακή, τα εκδοτήρια ανοίγουν δύο ώρες πριν από την εκδήλωση.

>Στην Πλατεία Αριστοτέλους.
Ώρες λειτουργίας:
Δευτέρα, Τετάρτη και Σάββατο:
10:00πμ-3:30μμ
Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή:
10:00πμ-2:00μμ και 5:30μμ-8:00μμ

>Ηλεκτρονικά
Στο www.ticketservices.gr

Οι ηλεκτρονικές αγορές γίνονται με χρέωση κάρτας, η οποία χρεώνεται στο ασφαλές περιβάλλον της ALPHA BANK.

ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Για την χρήση εκπτωτικών εισιτηρίων (φοιτητικό, ανέργων κτλ) σε παραστάσεις που αυτά προβλέπονται, θα χρειαστεί κατά την προσέλευσή σας να επιδείξετε τα αντίστοιχα δικαιολογητικά (φοιτητικό πάσο, κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ ηλεκτρονικά ανανεωμένη κτλ)

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Τα εισιτήρια που αγοράζονται ηλεκτρονικά, παραλαμβάνονται με την επίδειξη ταυτότητας στα εκδοτήρια του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης ή στην πλατεία Αριστοτέλους οποιαδήποτε στιγμή. Επίσης η παραλαβή μπορεί να γίνει ακόμα και λίγη ώρα πριν την παράσταση στα ταμεία του χώρου της εκδήλωσης.

ΕΚΤΥΠΩΣΗ e-Ticket
Με την ολοκλήρωση της αγοράς σας, μπορείτε να κατεβάσετε και να εκτυπώσετε τα εισιτήρια σε δικό σας εκτυπωτή, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να τα παραλάβετε από κάποιο ταμείο.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΩΝ - ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ
ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ ΙΙ

Διοργάνωση: ΟΜΜΘ
  • 16 Μαΐου 2019
    Πεμ     19:00  (ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Μ1)
Καλλιτεχνική επιμέλεια φεστιβάλ Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Χορωδία Brunnsbo Music Classes

Πρόγραμμα
Quod libet - Τέσσερα Σουηδικά Παραδοσιακά Τραγούδια
Pulchra es tu Maria - Andrew Smith
To the Mothers in Brazil - Lars Jansson
                                      (διασκευή: Gunnar Eriksson)
Kom - Παραδοσιακό Σουηδίας
Wild mountain Thyme - Παραδοσιακό Κέλτικο Τραγούδι
                                    (διασκευή: Francis Shaughnessy)
I Seraillets Have - Wilhelm Stenhammar
Chili con carne - Anders Edenroth

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο o Göran Bejstam

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Kicki Rosén Bejstam
Παιδική Χορωδία “Cantelena” Πάτρας

Πρόγραμμα
Εσπερινός - Μίκης Θεοδωράκης
                   (επεξεργασία: Δημήτρης Καρβούνης)
When you believe - Stephen Schwartz
                             (διασκευή: Audrey Snyder)
He lives in you - Mark Mancina - Jay Rifkin - Lebo M.
                        (διασκευή: Mark Brymer)
We are the voices - Jim Papoulis
Give us hope - Jim Papoulis
 
Γιώργος Λαμπράκος κρουστά

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Σοφία Μιχαηλίδη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ελένη Παπαδοπούλου-Αραβαντινού
Νεανική Χορωδία Ι.Ν. Αγίων Κυρίλλου & Μεθοδίου

Πρόγραμμα
Vogel Kantate - Jean Baptiste Mathieu

Σόλο:
Εμμανουέλα Ορφανουδάκη Αηδόνι
Άντρια Προκοπά Κούκος
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Φανή Καραγιάννη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Νεανική Χορωδία Ι.Μ. Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς

Πρόγραμμα
Τω Αρχαγγέλω Γαβριήλ - Απόσπασμα - π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
Κοντακίου εις τον Ευαγγελισμόν με         σε ποίηση Οσίου Ρωμανού του μελωδού (6ος αι.)
συνοδεία νυκτών και πνευστών οργάνων     

Η πρώτη Ανάσταση - Σταύρος Κουγιουμτζής
                              (στίχοι: Γιώργος Θέμελης)                                                                              
Πάσχα των Ελλήνων - Σταύρος Κουγιουμτζής
                                (στίχοι: Γιώργος Θέμελης)                                                                     
Τα φτερά της θέλησης - π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
                                   (στίχοι: Μυρσίνη Βιγγοπούλου)          
                                   σόλο: Ευγενία Ξεφτέρη
Rock my soul - Negro Spiritual
 
Γιάννης Κερμανίδης πιάνο
Στέλλα Αβραμίδου φλάουτο
Μαρία Καραματσούκη κανονάκι
Ιωάννης Μακάριος βιολί
Αγάπη Παρθενάκη κοντραμπάσο

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
Παιδική Χορωδία Πανοράματος Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη

Πρόγραμμα
Σύντομη δοξολογία, ήχος α΄ - Πέτρος Λαμπαδάριος ο Πελοποννήσιος
Sound the trumpet - Henry Purcell
Τσιγγάνικη ζωή - Robert Schumann
Ain't no sunshine - Bill Withers
H Λατέρνα - Μάνος Χατζιδάκις
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο ο Αχιλλέας Σοφούδης

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ηρακλής Παναγόπουλος
Παιδική Χορωδία Ι.Ν. Προφήτη Ηλία 

Πρόγραμμα
Voi sur ton chemin - Bruno Coulais
                               (ελλ. στίχοι Ε. Θεοδωρίδου)
Cerf-Volant - Bruno Coulais
Η Ξενιτιά του Έρωτα - Γιώργος Καλογήρου
                                 (επεξεργασία Β. Αναστασίου)
Hallelujah - Leonard Cohen
               (ελλ. στίχοι Σ. Σαφούρη) 
The Sound of music, medley - Richards Rodgers 
                                             (ελλ. στίχοι Β. Γλυκίδη)

Ιάσων Γλυκίδης κρουστά

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο o Γιάννης Σγούρας

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ελεονώρα Καλαϊτσίδου
Κοινό τραγούδι όλων των χορωδιών:
Come, Follow - John Hilton 
 
Μουσική διεύθυνση Ηρακλής Παναγόπουλος

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

5€ (γενική είσοδος)
Έναρξη προπώλησης: 15/4