Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ

PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE

EVENT DETAILS
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
Ηρώων Πολυτεχνείου 32
Πειραιάς
www.dithepi.gr

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Διακεκριμένη: 30€ (25€ *)
Α Ζώνη: 25€ (20 € *)

(*) φοιτητικό/ανέργων

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ
- ΤΑΜΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ
Ηρώων Πολυτεχνείου 32
τηλ. 210 4143310
- TICKET SERVICES
Εκδοτήριο: Πανεπιστημίου 39, Αθήνα
Τηλεφωνικά: 2107234567
Online: www.ticketservices.gr
- PUBLIC

E-TICKET
Ta εισιτήρια που αγοράζονται ηλεκτρονικά μπορείτε να τα καταβάσετε σε μορφή PDF και να τα εκτυπώσετε, ώστε να προσέλθετε με αυτά στο θέατρο.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
PERFORMING ARTS AND ENTERTAINMENT LTD
ΑΦΜ: 996974133
ΔΟΥ: ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΕΔΡΑ: Κολοκοτρώνη 99, Πειραιάς, 18535

  • Thursday 31 October 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 01 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 02 November 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 02 November 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 03 November 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 06 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 07 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 08 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 09 November 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 09 November 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 10 November 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 13 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 14 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 15 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 16 November 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 16 November 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 17 November 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 20 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 21 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 22 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 23 November 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 23 November 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 24 November 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 27 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 28 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 29 November 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 30 November 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 30 November 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 01 December 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 04 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 05 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 06 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 07 December 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 07 December 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 08 December 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 11 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 12 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 13 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 14 December 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 14 December 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 15 December 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 18 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 19 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 20 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 21 December 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 21 December 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 22 December 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 25 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 26 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 27 December 2019, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 28 December 2019, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 28 December 2019, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 29 December 2019, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 01 January 2020, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 02 January 2020, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 03 January 2020, 20:30 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 04 January 2020, 18:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 04 January 2020, 21:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 05 January 2020, 19:00 PIRAEUS MUNICIPAL THEATRE Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ SELECT TICKETSAvailability:    
EVENT INFORMATION

Ο ΧΟΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ

ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΤΟ

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: ΑΡΗΣ ΜΠΙΝΙΑΡΗΣ

Από 30 Οκτωβρίου 2019
στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά



Ο Άρης Μπινιάρης γράφει και σκηνοθετεί μια παράσταση ενθύμησης μέσα από την μουσική, την κίνηση και την αναπαράσταση. Ενθύμησης των αγώνων για ελευθερία στην περιοχή του Πόντου στις αρχές του 20ού αιώνα.

Μέσα από κείμενα της εποχής, επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες περιγράφει τον πανανθρώπινο και διαχρονικό αγώνα για την μετάβαση από μια κατάσταση σκλαβιάς προς έναν ορίζοντα απελευθέρωσης (κοινωνικής, ψυχικής και υπαρξιακής), καθώς και τον άκρατο ερωτισμό που εγείρει μια δυναμική διαδικασία αντίστασης απέναντι σε μια τυραννία.

Θέατρο, μουσική και λόγος συνυπάρχουν και με όχημα την θεατρική δράση, την αφήγηση και τον χορό αποδίδουν ανάγλυφα και ανάγουν σε σύμβολα τα γεγονότα, τον τόπο και τον χρόνο.

Τα χορικά και τα τραγούδια κρατούν βασικό άξονα της παράστασης, ενώ ο μουσικός καμβάς αντλεί την αισθητική του τόσο από τη σύγχρονη όσο και από την παραδοσιακή μουσική της ευρύτερης περιοχής του Πόντου. Η αναπαραγωγή- εκτέλεση της μουσικής γίνεται ζωντανά από τρεις μουσικούς (κρουστά και έγχορδα) σε συνδυασμό με ηλεκτρικές συνθέσεις.

Ταυτότητα παράστασης:
Σκηνοθεσία- κείμενο-δραματουργία: Άρης Μπινιάρης
Σκηνικά-κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα
Μουσική: Φώτης Σιώτας
Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου
Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Διακουμοπούλου
Βοηθός σκηνοθέτη: Δώρα Ξαγοράρη
Hair & make-up artist: Άννα- Μαρία Προκοπίδου

Ηθοποιοί:
Χρήστος Λούλης
Ιωάννα Παππά
Άρης Μπινιάρης
Δώρα Ξαγοράρη
Λεωνή Ξεροβάσιλα 
Κώστας Σεβδαλής
Γρηγορία Μεθενίτη
Βασίλης Μαγουλιώτης
Ελένη Μπούκλη
Κατερίνα Δημάτη
Μάνος Πετράκης
Ορέστης Χαλκιάς

Μουσικοί:
Μιχάλης Βρέττας: βιολί
Νίκος Μαγνήσαλης: κρουστά
Νίκος Παπαϊωάννου: τσέλο

Ημέρες και ώρες παραστάσεων:
Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 20:30
Σάββατο: 18:00 & 21:00
Κυριακή: 19:00

Τιμές εισιτηρίων:
Διακεκριμένη: 30 € - Φοιτητικό-Ανέργων: 25 €
Α' Ζώνη: 25 € - Φοιτητικό-Ανέργων: 20 €

Προπώληση εισιτηρίων:
- Ticket Services - Πανεπιστημίου 39
- τηλεφωνικά: 210 7234567
- online: www.ticketservices.gr
- καταστήματα Public
- ταμείο Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά : 210 41 43 310

Ώρες Ταμείου Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά:
Δευτέρα: ΑΡΓΕΙ
Τρίτη έως Παρασκευή: 10.00 - 14.00 και 18:00 - 21:00
Σάββατο: 16.00 - 21.00
Κυριακή: 16.00 - 20:00