ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο

NATIONAL THEATRE - MAIN STAGE

EVENT DETAILS

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΚΤΙΡΙΟ ΤΣΙΛΛΕΡ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
ΑΓ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 22-24 (Ομόνοια)
ΤΗΛ. ΤΑΜΕΙΟΥ:
210 5288170 - 171

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Τετάρτη & Πέμπτη
18€ Διακεκριμένη
15€ Α & Β Ζώνη (A Εξώστης)
10€ Γ Ζώνη (Β Εξώστης)

Παρασκευή
18€ Διακεκριμένη
13€ Α & Β Ζώνη (A Εξώστης)
10€ Γ Ζώνη (Β Εξώστης)

Σάββατο & Κυριακή
25€ Διακεκριμένη
18€ Α Ζώνη
15€ Β Ζώνη (A Εξώστης)
10€ Γ Ζώνη (Β Εξώστης)

Φοιτητικό/Νεανικό
Πέμπτη: 10€ (εκτός διακεκριμένης)
Τις υπόλοιπες ημέρες: 13€
(εκτός διακεκριμένης και Α Ζώνης έως 10η σειρά)

Ανω των 65
Τετάρτη: 10€ (εκτός διακεκριμένης)
Τις υπόλοιπες ημέρες: 13€
(εκτός διακεκριμένης ζώνης)

Πολύτεκνοι
10 € όλες τις ημέρες
(εκτός διακεκριμένης ζώνης)

Κάρτα ανεργίας
5€
- Μόνο Τετάρτη/Πέμπτη
- Μόνο από τα ταμεία του θεάτρου

Για την αγορά και παραλαβή μειωμένου εισιτηρίου απαιτείται η επίδειξη αντίστοιχου δικαιολογητικού/κάρτας.

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ
- ΤΑΜΕΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

- TICKET SERVICES
τηλεφωνικά: 210 7234567
online: www.ticketservices.gr
Με χρέωση υπηρεσίας 7.5%

Εκδοτήριο: Πανεπιστημίου 39 (Στοά Πεσμαζόγλου)

- ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ PUBLIC
Προπωληση σε όλα τα καταστήματα PUBLIC

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Τα εισιτήρια που αγοράζονται τηλεφωνικά ή οnline παραλαμβάνονται με επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή/και πιστωτικής κάρτας, οποιαδήποτε στιγμή από τα ταμεία του Εθνικού Θεάτρου.

E-TICKET
Αν έχετε εκτυπωτή, μετά τη συναλλαγή σας, μπορείτε να κατεβάσετε τα εισιτήριά σας σε ηλεκτρονική μορφή (αρχείο PDF) και να εισέλθετε στην αίθουσα με το εκτυπωμένο εισιτήριο.

Τιμολογιακή πολιτική Εθνικού Θεάτρου 2018-2019

  • Wednesday 12 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 13 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 14 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 15 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 16 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 19 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 20 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 21 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 22 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 23 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Tuesday 25 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 26 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 27 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 28 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 29 December 2018, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 30 December 2018, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Tuesday 01 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 02 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 03 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 04 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 05 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 06 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 09 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 10 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 11 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 12 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 13 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 16 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 17 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 18 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 19 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 20 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 23 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 24 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 25 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 26 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 27 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 30 January 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 31 January 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 01 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 02 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 03 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 06 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 07 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 08 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 09 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 10 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 13 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 14 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 15 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 16 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 17 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Wednesday 20 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Thursday 21 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Friday 22 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Saturday 23 February 2019, 20:30 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
  • Sunday 24 February 2019, 19:00 MAIN STAGE ΑΠΟΨΕ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ του Λουίτζι Πιραντέλλο SELECT TICKETSAvailability:    
EVENT INFORMATION

Απόψε αυτοσχεδιάζουμε
του Λουίτζι Πιραντέλλο

Μετάφραση-Σκηνοθεσία-Διασκευή: Δημήτρης Μαυρίκιος

Έναρξη: 11 Νοεμβρίου 2018
Λήξη: 24 Φεβρουαρίου 2019

Το έργο του νομπελίστα Λουίτζι Πιραντέλλο σμίγει ξανά με τη μουσική του βραβευμένου με Όσκαρ Μάνου Χατζιδάκι σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Μαυρίκιου και τη μουσική διασκευή και ενορχήστρωση του Νίκου Κυπουργού. Ο πολυδιάστατος σκηνοθέτης Δημήτρης Μαυρίκιος, γνώστης σε βάθος της περίπτωσης Πιραντέλλο, ξαναφέρνει τον Σικελό δραματουργό στο Εθνικό Θέατρο με μια παράσταση ύμνο στο θέατρο και στους ανθρώπους του.

Ένας θίασος προσπαθεί να διασκευάσει σε θεατρικό έργο το διήγημα του Λουίτζι Πιραντέλλο Λεονόρα, Αντίο!. Οι σκηνοθετικές εντολές προκαλούν σύγχυση στους ηθοποιούς, οι οποίοι στο μεταξύ ταυτίζονται τόσο πολύ με τους ρόλους τους, ώστε διώχνουν τον σκηνοθέτη προκειμένου να ζήσουν τις ζωές των χαρακτήρων που υποδύονται!

Η δύναμη του δημιουργήματος έναντι του δημιουργού είναι ζήτημα ουσιώδες για την τέχνη, αλλά και για τον Λουίτζι Πιραντέλλο. Το έργο, το οποίο συμπληρώνει την τριλογία (Έξι πρόσωπα ζητούν συγγραφέα, Ερρίκος ο Δ', Απόψε αυτοσχεδιάζουμε) του συγγραφέα υπό τη μορφή «θεάτρου μέσα στο θέατρο», πραγματεύεται το πλέον αγαπημένο του θέμα: τη σύγχυση της φαντασίας με την πραγματικότητα.

Ο Λουίτζι Πιραντέλλο, άλλωστε, δεν είναι μόνο ένας καταξιωμένος συγγραφέας, τα έργα του οποίου συνεχίζουν να παίζονται με αμείωτο ενδιαφέρον σε ολόκληρο τον κόσμο. Είναι επίσης ένας σπουδαίος Ευρωπαίος διανοούμενος και εμβριθής πολιτικός στοχαστής.

Η παράσταση είναι κατάλληλη για θεατές από 15 ετών και άνω.


συμμετοχή από την οθόνη